Drobečková navigace

Úvod > Články > Jakou krytinu na podlahové topení

Jakou krytinu na podlahové topení?

Stavíte dům, právě řešíte montáž podlahového topení a spolu s tím i otázku, jaká krytina bude nejlepší? Máme pro vás několik rad, které platí bez ohledu na to, zda jste zvolili elektrické nebo vodní podlahové topení.

Je dlažba nejlepší?

Důležitým parametrem je, jak dobře daná podlahová krytina vede teplo. Čím lépe, tím rychleji se místnost vytopí. V tomto směru nejlépe vychází dlažba, která ale řadě lidí nevyhovuje. Může působit studeně a v období, kdy nebudete topit, bude oproti jiným materiálům skutečně chladnější. Nehodí se tedy hlavně pro ty, co doma chodí rádi bosí nebo mají malé děti, které si často hrají na zemi.

Favorité: vinyl a PVC

Velmi dobře přenáší teplo vinyl, který navíc vypadá luxusně a přitom je cenově dostupný. A jestliže jste uvažovali o dlažbě, můžete si mezi dekory vybrat kámen a získáte její věrohodnou imitaci. V těsném závěsu za vinylem je klasické PVC v rolích, které je zároveň nejlevnější volbou. Nízký tepelný odpor má také litá podlaha z pryskyřice. Ta je pro nejnáročnější zákazníky a její cena je tedy vyšší.

Co se nehodí

Na podlahové topení nepatří dřevěné a plovoucí podlahy, i když výrobce může tvrdit opak. Průnik tepla totiž bude – podle typu a tloušťky podlahy – až třikrát pomalejší. Navíc pod tyto povrchy se ještě dává izolační podložka, která logicky také brání teplu, aby se dostalo do místnosti. Nejhorší variantou je ale koberec, který se na podlahové topení nedává vůbec.

Podkladová vrstva

Jestliže se právě zabýváte otázkou jakou podlahu na podlahové topení, je potřeba se zaměřit nejen na finální krytinu, ale i podkladovou vrstvu. Na to, jaký podklad je vhodný, odpovídáme v článku Beton nebo anhydrit?